Методичне об’єднання вчителів інформатики


remember me

 

Статті

Звоник В.А., вчитель інформатики СШ №3

Роль педагогічної та батьківської громади в ресурсному забезпеченні самоосвітньої діяльності учнів

Сучасний роботодавець інформаційного суспільства зацікавлений у працівникові, який:

·        уміє думати самостійно і вирішувати різноманітні проблеми (тобто застосовувати отримані знання для їх вирішення);

·        може критично і творчо мислити;

·        володіє значним словниковим запасом, який базується на глибокому розумінні гуманітарних знань.

Суспільству потрібні люди, які вміють вчитися самостійно, здатні ставити перед собою цілі і досягати їх, шукати і знаходити необхідну інформацію для вирішення тих чи інших проблем, використовуючи для цього різноманітні джерела. Зрозуміло, що вирішення таких освітніх завдань вимагає від вчителів школи більших зусиль, ніж при звичайному передаванні учневі певної суми різноманітних знань.

Я б хотів звернути особливу увагу вчителів та батьківську громаду на цю проблему.

Як комп’ютер зробити другом та помічником дитини, а не іграшкою чи навіть ворогом? Як допомогти учням цього віку швидше визначитися в профорієнтаційній діяльності, спробувати ази майбутньої професії, визначити майбутній вектор діяльності, свою долю нарешті.

 Можливо, цьому зможе допомогти дистанційна освіта. Це новий вид учбової діяльності, який зявився зовсім недавно. Звичайно він вимагає певного ресурсного забезпечення: наявність компьютера, підключення до всесвітньої мережі інтернет.

Що може дати використання саме комунікаційних можливостей дистанційного навчання за допомогою всесвітньої мережі нашим учням:

· це освітнє середовище для школярів, охочих перевірити або поглибити свої знання по предметах
· це можливість якісно підвищити рівень своїх знань, отримати консультацію у висококваліфікованих педагогів-наочників
· це додаткова можливість для придбання профільної освіти, отримання прекрасної методичної допомоги і лекцій з окремих тем
· це свідоцтво-атестат про проходження інтернет-курсів
· це прекрасний тренінг для набуття досвіду в самоосвіті, а також підготовки до нових принципів підсумкових випробувань.

Курс навчання будується на самостійному вивченні пропонованого теоретичного матеріалу, тренувальних вправах і контрольних роботах-тестах, відповіді на які можна присилати по електронній пошті. У певні дні працює “гаряча лінія”, по якій ви можете отримати консультацію у провідних педагогів з питань, пов’язаних з навчанням.
Стати абітурієнтом можна у будь-який час протягом всього навчального року.

В дистанційних курсах заняття відбуваються в двох формах: індивідуально або локальною групою.

Елементи такого навчання я вже почав використовувати і на своїх заняттях. Прикладом може бути використання елементів занять в дистанційному гуртку з програмування «Школа олімпійського резерву». Гурток працює при Хмельницькому обласному Центрі Науково-Технічної Творчості Учнівської Молоді.

Нажаль більшість джерел знаходиться на Російськомовних сайтах, але я вважаю це не є особливою проблемою.

Електронне навчання відрізняється надійністю, масштабованістю і стандартизацією, воно пропонує щонайширший вибір варіантів отримання не тільки професійних, але і бізнес-знань та навичок.

 

 

 

 

Ведута Н.Г., вчитель інформатики та математики гуманітарної гімназії

Формування наукового світогляду на уроках математики засобами інформаційних технологій

За даними досліджень ЮНЕСКО, 80 % учителів переконані, що діти ходять до школи тільки з примусу дорослих, 20 % батьків вважають школу тяжкою повинністю. І все тому, що на уроках панує нудьга. Чи має право школа бути нудною? І що це таке – нудьга на уроках?

За даними тих же досліджень у 5-6 класах ніколи не нудьгують 25 % учнів, сумно на уроках лише 5 %. А от у 10 класі задоволених не більше як 10 %, а «страждальців» – 20%. Що відбувається за 5 років із жвавими, допитливими дітьми? Як уповільнити прогресування цієї негативної тенденції?

Звичайно, поради давати не важко, інша справа – їх виконувати. Один із підходів полягає у наданні дитині великої свободи, створенні комфортної демократичної обстановки на уроці. Головне – показати, якою прекрасною є радість пізнання!

Педагогічні методи для досягнення цієї мети дуже різні. Один із них, широко представлений у педагогіці різних європейських країн, метод ключових компетенцій.

Удосконалення компетенцій у всіх європейських країнах відбувається приблизно на одних і тих самих предметах, і серед них звичайно ж – математика. Скрізь також діти освоюють комп'ютерну грамотність, що вважається міжпредметним умінням і входить як складова до курсу інших предметів.

Застосування комп'ютерних технологій на уроках математики пережило цікаві етапи пошуку оптимальних форм і методів.

У своїй практичній діяльності я обрала близький за різними параметрами набір педагогічних програмних засобів, що підвищує ефективність моєї праці, а теоретичні знання, практичні уміння і навички моїх учнів наближає до вимог сьогодення. Для мене завжди було важливо не лише досягти максимального результату в роботі, а й навчальні заняття зробити змістовнішими та менш нудними.

На процес викладання математики впливає застосування табличного процесора MS Excel, програми для створення презентацій Microsoft Power Point, контрольно-діагностичної системи Test-W.

Кожен елемент із зазначеного переліку програмних засобів є достатньо досконалим. Використовуючи їх на уроці по черзі або разом, можна значною мірою підвищити ефективність навчально-виховного процесу.

Програма для створення презентацій Microsoft Power Point є універсальним засобом створення наочності, її можна застосувати у будь-якому класі на уроці будь-якого типу. Та найефективнішим, на мою думку, є підготовка і використання презентацій:

 

·        на уроках вивчення нового матеріалу у вигляді комп'ютерного діафільму з використанням елементів анімації;

·        на уроках узагальнення і систематизації знань з теми — у вигляді шаблону «навчальний посібник» презентації з майстра автозмісту або йому подібний, де розглядаються всі поняття, формули, співвідношення з теми, наведено матеріал з історії розвитку даного поняття, міститься яскравий ілюстративний матеріал – діаграми, схеми, ілюстрації, аудіо- та відеофайли, матеріали для контролю та самоконтролю знань.

Такий матеріал використовую в умовах мультимедійного класу, демонструю учням презентацію з оптимальною на конкретному етапі роботи швидкістю, в разі потреби повертаючись до деяких слайдів або повторюючи презентацію декілька разів.

Систематичне використання комп'ютерних презентацій на уроках знімає гостро поставлене питання майже повної відсутності у школі будь-якої наочності з математики. Більше того, постає інше питання; чи варто витрачати невеликі шкільні ресурси для придбання наочності, зокрема традиційних, достатньо хороших таблиць і плакатів з геометрії, якщо можна повторити їх і подати у вигляді презентації?

В освітній галузі «Математика» Державних стандартів базової і повної середньої освіти вивченню функціональної змістової лінії не випадково надається першочергове значення. Проте властивості, наприклад, квадратичної функції засвоюють не всі учні з різних причин, серед них – недостатня кількість розв'язаних задач.

Використання табличного процесора MS Excel може докорінно змінити ситуацію. Докладно вивчивши послідовність побудови графіка функції один раз, наступні приклади можна розв'язувати за допомогою «Майстра діаграм».

Використовуючи готові графіки, можна навчити учнів «зчитувати» властивості відповідних функцій: проміжки монотонності, знакосталості, точки екстремуму, розв'язувати нерівності f(x)<0 (f(x)>0) тощо.

Таку роботу доцільно проводити у комп'ютерному класі, де учні закріпляють та показують вміння користуватися можливостями MS Excel.

Взагалі співпраця вчителів математики та інформатики якісно змінює результати навчання учнів з обох дисциплін. Викладання математики при цьому набуває більш динамічної форми, а інформатика стає для учня прикладною.

Тестування як засіб педагогічної діагностики дає змогу оперативно і точно визначити рівень знань окремого учня, характеристики навчального процесу в класі, групі, паралелі класів, школі, місті, країні та ін.

Тестові методики добре зарекомендували себе в багатьох країнах світу. А з урахуванням переходу у 2008 р. на незалежне зовнішнє оцінювання навчальних досягнень випускників загальноосвітніх навчальних закладів потребують ширшого впровадження у практику роботи. Систематична робота з комп'ютерним тестом повинна стати для учня звичною справою. Тоді зростають його шанси на складання успішного незалежного зовнішнього тестування.

Широке використання тестової перевірки знань під час вивчення математики підвищує ефективність навчально-виховного процесу через створення атмосфери довіри, відкритості, об'єктивності, забезпечує оперативний зворотний зв'язок, дає змогу проводити миттєвий аналіз та корекцію процесу навчання.

Контрольно-діагностична система TEST-W призначена для перевірки знань тестуванням на комп'ютері і є добрим програмним середовищем для створення тестів з математики. Вихідний тест може мати будь-яку кількість питань (рекомендується від 30 до 50 і більше).

З вихідного тесту методом випадкового вибору послідовно виводиться задана кількість питань (наприклад 25). Отже, кожен учень одержує свій, відмінний від сусідів, набір питань, що забезпечує індивідуалізацію і об'єктивність оцінки. На кожне питання тесту пропонується 5 варіантів відповідей, серед яких від одного до трьох правильних. Учню треба вказати правильні, на його думку, відповіді і перейти до наступного питання. Час відповіді на тест обмежений. Рекомендується для 20-25 питань проводити тестування протягом 10-15 хв.

Програма, складена Олексієм Шестопаловим, одержала гриф «Схвалено до використання МОН України» та розміщена в Інтернеті.

Підготовка учня до державної підсумкової атестації з алгебри у 9 класі – вдалий час для систематичної роботи із тестами. Адже перша частина такого іспиту складається з тестових завдань. Збірник завдань для державної підсумкової атестації з алгебри використано як базу для створення тестів у середовищі TEST-W. У процесі роботи учень зчитує завдання з екрана, виконує необхідну обчислювальну роботу на папері або усно, обирає правильну, на його думку, відповідь, а в кінці роботи отримує абсолютно об'єктивну оцінку, що є, беззаперечно, високоефективною виховною функцією тестової технології.

 

     

Федорова Т.Г.,  вчитель інформатики ліцею природничо-наукового навчання

" Методичні особливості викладання основ алгоритмізації та програмування"